Podsumowanie projektu MEW@

24 września 2013r. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Międzyzdrojach odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu Mew@ - Morze Cyfrowych Kompetencji.

Konferencja zgromadziła ponad 90 osób – głównie uczestników projektu – ale także przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych oraz instytucji kultury. Konferencję poprowadził Artur Krawczyk ze Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”, a otworzyli ją włodarze trzech gmin biorących udział w projekcie Leszek Tomasz Dorosz – burmistrz Międzyzdrojów, Mirosław Tokarski – zastępca burmistrza Nowego Warpna oraz burmistrz Gryfic, Andrzej Szczygieł. W swoich wystąpieniach, wspólnie podkreślali, iż realizacja projektu Mew@ wpłynęła pozytywnie nie tylko na walkę z wykluczeniem cyfrowym w ich gminach, ale także na aktywizację lokalnego społeczeństwa.

Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z wynikami badań na temat przyczyn wykluczenia cyfrowego oraz poznali szereg rozwiązań, które mają na celu eliminację tego problemu. Waldemar Zaborski z Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w swoim wykładzie na temat edukacji cyfrowej osób dorosłych, tłumaczył w jaki sposób należy nauczać, aby nie zniechęcać do korzystania z nowoczesnych technologii osoby z pokolenia 50+. Natomiast podczas warsztatu prowadzonego przez Michała Golemo – trenera SMWI – uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami wynikającymi z doświadczeń zebranych podczas realizacji projektu, rozwiązywali quiz, stworzony na potrzeby projektu, oraz obalali mity na temat korzystania z narzędzi cyfrowych i Internetu.

Najmłodsi uczestnicy spotkania mieli ponadto okazję sprawdzić swoje umiejętności wyszukiwania informacji z użyciem narzędzi Google. Podczas krótkich zajęć warsztatowych prowadzonych przez A. Krawczyka, każdy z uczestników odwiedził swoje rodzinne strony, odbył spacer po Stadionie Narodowym oraz podziwiał panoramę Paryża ze szczytu Wieży Eiffla. Wirtualny spacer zakończył się na przedmieściach Paryża, przed wejściem do Disneylandu.

Konferencję zamknęła dyskusja z udziałem Jadwigi Bober – dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Międzyzdrojach, Róży Szuster – dyrektor Gryfickiego Centrum Kultury oraz Bogumiły Popko – dyrektor Szkoły Podstawowej numer 2 w Wapnicy, podczas której komentowano postępy realizacji projektu Mew@ w danych placówkach.

Ostatnim akordem wydarzenia była deklaracja ze strony uczestników konferencji chęci partycypacji w kolejnych projektach współrealizowanych przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” na terenie woj. zachodniopomorskiego.

 


Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki